08/12/2009 20:17
Yetişkin ve çocuklarda virüs ya da bakteri enfeksiyonları sonucunda oluşan basit bir gribal enfeksiyon. Bu basit gribal enfeksiyon eğer iyileşmezse ve kişi kendine dikkat etmezse, hastalık daha ağır olan bronşite dönüşür. Başlangıç belirtileri çoğunlukla nezle, burun akması, ateş ve ürperme, kas ağrıları ve olasılıkla da bel ağrısıdır. Bunu, sürekli öksürük izler. Öksürük başlangıçta kuru ve serttir. Sonraları balgamlı olur. Geceleri şiddetlenir.

Bu hastalık sırasında akciğerlerin içerisinde mukus salgısı artar. Bu artan mukus dışardan alınan havanın akciğerlere girmesini zorlaştırır. Bu, solunum güçlüğüne neden olur. Akşamları hırıltılı nefes alıp verme vardır. Bronşit sırasındaki sonradan gelişen balgamlı öksürüğün nedeni bu mukustur. Bronşit hastalığına yakalanan kişiye genellikle doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bronşit kış mevsiminde, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülür. Üşüme, yorgunluk, ortamda sigara içilmesi ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı nedenlerdir.

İLGİLİ KONULAR

Solunum Organlarının Sağlığı

Önceki
Önceki Konu:
Böcek
Sonraki
Sonraki Konu:
Buğday

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu