08/12/2009 20:17
Böcekler (Insecta) sınıfının, düz kanatlılar (Orthoptera) takımındaki sıçrayıcı türlere verilen genel ad. Familyalar ve hatta cinsler arasında çok belirgin yapısal farklılıklar olmasına karşın, tüm çekirgelerin benzer bir beden yapısı vardır. Genel olarak, bedenleri uzun ve yanlardan hafifçe basıktır. Boyları 1,5 mm ile 20 cm arasında değişir. İki çift kanat ve birbirinden farklı yapıda üç çift bacakları vardır. Arkadaki bacakları, sıçramak için özel bir gelişim göstermiştir. Kuvvetli çiğneyici bir ağız yapısı vardır.

Çekirgelerin büyük bir bölümü sıcak çöllere yakın bölgelerde yaşar. Yaprak, çimen, alg, yosun ve böceklerle beslenirler. Bazı türleri tarım ürünlerine büyük zarar veren sürüler biçiminde yaşar ve uzun mesafeli göçler yapar. Türkiye'de Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki tarım alanları zaman zaman çekirgelerden zarar görür. Bu özellikleriyle böcekler içinde en iyi bilinen takımlardan biridir.

Yaklaşık 20 000 kadar çekirge türü vardır. Ülkemizde 600 dolayında çekirge türü bulunur.

İLGİLİ KONULAR

Eklem Bacaklılar

Önceki
Önceki Konu:
Çevre Kirliliği
Sonraki
Sonraki Konu:
Çayır

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu