21/04/2013 22:00
Asıl mesleği doktorluk olan ve sosyalizmin gelişmesine öncülük eden Che, 14 Haziran 1928 yılında Arjantin'in Rosario şehrinde dünyaya geldi. Sosyalist bir ailesi olduğu için sosyalist düşüncelerle küçük yaşta tanıştı. Lise yıllarında da Marksizme ilgi duymaya başladı. Che, 1944 yılında taşındıkları Buenos Aires'de üniversite eğitimine başladı.

Che, eğitimine son sınıfta ara vererek bir arkadaşı ile birlikte Güney Amerika'yı tura çıktı. Motoru ile pek çok yer gezdi, çok sayıda insanla tanıştı. Onu bu seyahatinde en çok sarsan açlık ve sefalet içinde yaşayan insanlar oldu. O zamanlar aklında adaleti sağlamak için devrim yapılması gerektiği düşünceleri oluştu. Yaklaşık bir yıl süren seyahatin ardından Buenos Aires'e dönerek eğitimini tamamladı. Kısa bir süre sonra Guatemala'nın sosyal devrimine katıldı. Ardından Küba'ya giderek gerillaların komutanı olan Fidel Castro ile tanıştı ve Küba devrimine öncülük etti. Bu başarısı onu daha da cesaretlendirmişti. Başka devrimci hareketlere katılmak için Küba'dan ayrılarak birkaç yer gezdikten sonra Bolivya'ya geldi. 9 Ekim 1967 yılında Bolivya ordusuna yakalandı. Yargı karşısına çıkarılmadan Bolivya cumhurbaşkanının emriyle öldürüldü.

Che, düşünceleri ve yaptıklarıyla iyi bir sosyalist olmayı başardı. Bu sayede adını tüm dünyaya duyurarak sosyalizmin sembolü haline geldi. Che'nin Alberto Korda adında bir fotoğrafçı tarafından çekilen resmi 20. yüzyılın en ünlü fotoğraflarından biri olarak nitelendirildi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: