Cibuti - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Resmi adı Cibuti Cumhuriyeti'dir. Başkenti Cibuti'dir. Nüfusu 454 294 kişi (2000) olan Cibuti'nin yüz ölçümü 23 200 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Cibuti frangı, resmi dili Fransızcadır. Nüfusunun %94'ü Müslüman, %6'sı Hristiyandır.

Afrika'nın doğu kıyısında yer alan Cibuti, Arap Yarımadası'ndan Babül Mendep Boğazı ile ayrılır. Komşuları; kuzeybatıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğuda Somali, kuzeyde Eritre'dir. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 1200 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl, ortalama ömür 48 yıldır. Başlıca kentleri; Cibuti, Tadjoura, Obock, Moulhoule, Balho ve Randa'dır.

Kıyı kesimi düzlük, iç kesimlerde volkanik plâtolar, kuzeyde dağlar Musa Ali'de en yüksek noktaya ulaşır. En yüksek dağı 2063 m ile Musa Ali Dağı'dır. Başlıca akarsuları, Essalou Nehri, Ouahayyi Nehri ve Sadai Nehri'dir. Başlıca gölleri; Assal Gölü ve Abhe Gölüdür. İklimi sıcak ve kuraktır. Bodur çalılıklar ve otlar egemen bitki örtüsünü oluşturur. Doğal kaynağı tuzdur.

Önceki
Önceki Konu:
Cıvalı Barometre
Sonraki
Sonraki Konu:
Ciğer

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu