Çiçekler - Bilgiler
08/12/2009 21:40
Sadece dünyanın değil, gönül dünyamızın da iyi niyet elçileridir. Resmi ve özel kutlamalarda günün anlam ve önemini belirginleştiren doğal motiflerdir çiçekler. Hele sevdiklerimize sevgimizin sembolü olarak çiçek takdim etmek nişanesi olarak. Çiçekler tabiat mozaiğinin en estetik unsurlarından birisidir. Çiçeklerin bulunduğu her yer, seyri doyumsuz muhteşem bir tablo gibidir. Kaldı ki bu tablo canlıdır. Bu tablo, tabiata ve hayata muhteşem bir anlam ve değer katar. Sanatta da çiçeklerin apayrı bir yeri vardır. Şimdiye kadar binlerce edebiyatçı ve sanatçı eserlerinde çiçek temasını işlemekten kendilerini alamamışlardır. Nitekim gül bülbül mazmunu, Türk Edebiyatında çok işlenmiş klasiği olan bir temadır. Dünya Edebiyatı da çiçek temasından nasibini fazlasıyla almıştır.

Bu yüzden çiçek deyip geçmeyelim. Çiçek görünce bakalım, dikkat edelim. Hayatımızdaki yerinin farkına varalım. Sadece insanlar değil, hayvanlar alemi için de çiçeklerin vazgeçilmez bir yeri vardır. Mesela arılar, şifa kaynağı olan balı çiçeklerden yapıyor. Bunun yanında bir çok kuş türü ve böceğin başlıca besin kaynağı değişik türdeki çiçeklerdir.

Ister ilaç, ister sevginin sembolü olarak çok geniş bir yelpazede kullanılır çiçekler. Onlar, kulak verene sırlarını anlatır. Türkülerini, dinleyene söyler. Çiçekler güzeldir, iç açıcıdır, hayranlık uyandırıcıdır. Aynı zamanda nazlıdır narindir. Emek ister, dikkat ister, çaba ister. Siz ona ne verirseniz, karşılığını verir. Kimi zaman elinizde, kimi zaman yakanızda kimi zaman vazonuzda olur çiçekler. Ama tüm çiçekler en çok yaşadığı yere yakışır. Gülün dikeni var diye şikayet mi etmeliyiz? Yoksa dikenli çubukta gül yetişiyor diye sevinmeli miyiz?

Sahi siz en çok hangi çiçeği seversiniz? Demiştik ya çiçekler öyle üstünkörü geçişti-rilecek bir konu değildir. Tabiatın bağrına desen desen, insanın gönlüne motif motif işlenmiş bir güzelliktir çiçekler. Çiçekler güzeldir, güzellik çiçektir. Sevdiklerinize çiçek verin. Çünkü güzel çiçekler, güzel gördü-ğümüz insanlara yakışır. Güzel niyetlerimizin elçisidir çiçekler. Kalpten kalbe giden yolun köprüsüdür onlar. En güzel sevgilerin tercümanıdır. Bazen umut dolu bir gülüş, bazen göz yaşının sessiz şahitleridir. Çiçekler söyleyemediklerimizi söyleyen, hissedeme-diklerimizi hissettiren bir semboldür.

Dağdaki çiçekler, ovadaki çiçeklere göz eder. Ovadaki çiçekler, kırdaki çiçeklere selam eder. Kırdaki çiçekler, şehirdeki çiçeklere şarkı söyler. Çiçekler sevgi ile sulanmak ister. Çiçekler de insan gibidir. Onların da insan gibi sevgiye ihtiyacı vardır. Siz çiçeğinizi sevin ki, onlar da sevdiklerinize sevginizi göster-menize yardımcı olsun. Çiçeksiz bir dünya düşünmemize imkan var mı? Çiçeksiz bir dünya kuru bir arazi parçası olmaz mı? Yerine göre baş tacı, yerine göre derdimizin ilacı olan çiçekler tabiat mozaiğinin en göz alıcı renkleridir. Nitekim “Güzel” kelimesi asıl anlamını, çiçeklerin sıfatı olarak kullanıldığında buluyor.

Hangi çiçeği seversek sevelim, tüm çiçekleri dalında sevelim. Çünkü çiçekler hayat buldukları yere yakışır. Bu yaşayan ahenk, ruhumuzun da ahengini sağlar.

Var mısınız gökkuşağını dünyanın çiçeğiyle süslemeye? Var mısınız yaşadığımız yerleri çiçek bahçesine çevirmeye? “Neden” diye sormayalım, “Neden olmasın” diyelim.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: