08/12/2009 20:17
Atom numarası 30 olan element. Mavimsi beyaz renkli, parlak bir metaldir. Simgesi Zn'dir. Çinko kırılgan olmakla birlikte aynı zamanda dövülgen de bir elementtir. Belli oranda elektrik iletkenliğine sahiptir.

Çinko doğada bol bulunmaz. Başka elementin atomlarıyla kolaylıkla kimyasal tepkimeye girer ve bu nedenle büyük ticari önemi vardır. Dünyada yılda 7 milyon ton dolayında çinko üretilir. Genellikle demirin

galvanizlenmesinde ve bazı alaşımların, örneğin pirinç ve Alman gümüşünün elde edilmesinde kullanılır. Ayrıca pillerde kullanılır.

Canlılar için yaşamsal bir elementtir. İnsanın büyüme ve gelişmesinde önemli bir yeri vardır. Çinko bedenimizdeki hemen hemen her hücrede bulunan çok temel bir elementtir. Yaklaşık 100 enzimin etkinliğinde rolü vardır. Yetişkin bir insanda 2,5 gram kadar çinko bulunur ve her gün yaklaşık 15 miligram alınması gereklidir. Et, peynir ve ayçiçeğinde bol miktarda bulunur.

İLGİLİ KONULAR

Periyodik Cetvel

Önceki
Önceki Konu:
Domates
Sonraki
Sonraki Konu:
Çipura

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: