08/12/2009 20:17
(1830 Massachusetts, ABD - 1886 Massachusetts, ABD) Amerikalı şair. Massachusetts eyaletinin, Amherst kentinde doğan Emily Dickinson, öğrenimine burada başladı. Daha sonra Amherst Akademisine, ardından yüksek öğrenim için bir yıl Mount Holyoke'a gitti. Gençliğinde canlı bir kişilik olmasına rağmen yirmili yaşlarında kabuğuna çekilerek kendini tümüyle şiire verdi ve dostlarıyla ilişkisini yalnızca mektuplarla yürüttü. Ailesiyle de sınırlı ilişkiler kuran Dickinson, yaşamının son 30 yılında evinin dışına çok ender çıktı.

Yaşamı boyunca 1700'ün üzerinde şiir yazan Emily Dickinson'un ölümünden önce bu şiirlerin yalnızca yedi tanesi, o da izinsiz olarak yayımlandı. Şiirde geleneksel kuralların dışına çıkan ve yeni biçim ve teknikler deneyen şair Tanrı, ölüm, din, sevgi ve ölümsüzlük temalarını işledi. Şairin bazı şiirleri son derece gerilim yüklü ve içe dönüktür. Şiirleri ölümünden sonra kız kardeşinin çabalarıyla yayımlandı.

BEN HİÇ KİMSE

Ben hiç kimse! Peki, ya sen?

Sen de hiç kimse misin yoksa

Bir çift ettik demektir, ama sus

konuşma sakın, sürerler yabana.

Ne sıkıcı, herhangi biri olmak,

Bir kurbağa gibi, sıradan,

aşık olmuş bir bataklığa

Adını söylemek hiç durmadan.

Emily Dickinson

Önceki
Önceki Konu:
Ekvator Ginesi
Sonraki
Sonraki Konu:
El Salvador

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi