08/12/2009 20:17
(1911 Kolasin, Yugoslavya - 1995 Belgrad, Sırbistan-Karadağ) Yugoslav yazar ve devlet adamı. Belgrad'ta öğrenim gördü. İkinci Dünya Savaşından önce komünist düşüncelerinden ötürü üç yıl hapis yattı. Yugoslav Komünist Partisi Merkez Komitesi ve politbüro üyesi oldu. Yugoslav devlet başkanı Tito'nun yakın arkadaşıydı. İkinci Dünya Savaşı boyunca en etkin komünist partizan liderlerden biri olarak tanındı. Devrimden sonra birkaç kez bakan, parlâmento başkanı ve devlet başkanı yardımcısı oldu.

Borba adı altında yayımladığı makalelerle, savaş sonrasında komünizme ilişkin en etkili tartışmalardan birinin başlamasına yol açtı. Özellikle özgür tartışma ortamını, özgür seçimleri savundu. Merkez komitesinin bir kararıyla yazı yayımlaması yasaklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. 1957 yılında Yeni Sınıf adlı yazısı, yurt dışında yayımlandı. 1961 yılında serbest bırakıldı ancak kısa bir süre sonra Stalin ile Konuşmalar adlı yazının yayımlanmasından ötürü yine hapis cezasına çarptırıldı.

Djilas, gerek Adaletsiz Ülke adlı otobiyografik kitabında gerekse Leper adını verdiği öykülerinde doğduğu yerin koşullarını anlattı. Yitirilen Savaş adlı romanı, Sırp-Türk savaşlarını konu aldı.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Yeni Bir Sosyalizm Yolunda (konuşma, 1950), Yeni Sınıf (1957), Adaletsiz Ülke (1958), Stalin İle Konuşmalar (1962), Montenegro (1964), The Leper and Other Stories (1965), Eksik Toplum (1969), Yitirilen Savaş (1970), Dostum Düşmanım Tito (1980).

Önceki
Önceki Konu:
Çevre Bilimi
Sonraki
Sonraki Konu:
Dna

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: