08/12/2009 20:17
Memeliler sınıfının, çift toynaklılar (Artiodactyla) takımının, eski dünya domuzları (Suidae) familyasındaki türlere verilen genel ad. Derileri çıplak, sık kıllı ya da dikenli olabilir; genellikle pürtüklüdür. Burunlarını özel kaslarla hareket ettirebilirler. Burnun uç kısmında besinleri aramasını sağlayan kıkırdak ya da kemik bir disk vardır. Gözleri küçük, kulakları orta büyüklüktedir. Boyun kısımları kalın ve kaslıdır. Bacakları kısa ve kuvvetlidir. Kuyrukları orta uzunlukta ve genellikle püsküllüdür. En çok koku alma duyuları gelişmiştir. Ormanlarda ve steplerde sürü hâlinde gezerler. Hepçildirler. Daha çok akşam karanlığında ve gece hareketlidirler. Yaban domuzuna, barınmalarına uygun çalı ve orman örtüsü bulunmayan, geniş step ve düzlüklerin yaygın olduğu yerler dışında, her tarafta rastlanır. Ormanlık alanlarda daha bol bulunurlar.

Domuz dünyanın birçok yerinde birbirinden bağımsız olarak evcilleştirilmiştir. Taş Devrinden beri evcil olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Çok sayıda yavru doğurmaları, hemen her şeyi yemeleri ve hızla büyümeleri ekonomik açıdan çok değerli bir hayvan olmalarını sağlamıştır.

İLGİLİ KONULAR

Hepçil

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu