08/12/2009 20:17
Bir sanat yapıtının, bir sanatçının gerçek değerini ortaya koymak için yapılan inceleme, bir metni inceleyerek o metin üzerinde bir değer yargısına ulaşma, yapıtın olumlu ve olumsuz yanlarını belirleme ve değerlendirme amacıyla yazılan sanat ve edebiyat alanında yol gösterici olan yazı türü. Eleştiri, çoğu insanın sandığı gibi olumsuzluk içeren bir kavram değildir. Eleştiride önemli olan etkisinin kırıcı değil yapıcı olmasıdır. Sözcüğün Arapça karşılığı tenkittir.

Günümüzde bir yapıtın niteliklerinin anlaşılabilmesi (eleştirilebilmesi) için ruh biliminden antropolojiye değin birçok bilim dalından yararlanılmaktadır. Bu bağlamda eleştiri de çeşitli türlere ayrılır. Bunlar kısaca; biçimci eleştirme, yaşam öyküsel eleştirme, ruh bilimsel eleştiri, yaşamsal tarih eleştirisi, toplumsal gerekircilik eleştirisi, dil bilgisi eleştirisi, izlenimci eleştirmedir.

Eleştiri yazısı yazanlara eleştirmen denir. Eleştirmen, yazısıyla sanatçılara ve toplumun beğenisine etki ettiği için ciddi bir sorumluluk taşır. Bu nedenle birçok özelliği üzerinde toplamalı, yaptığı eleştirilerle sanatçının ve toplumun sanat beğenisinin gelişmesine katkıda bulunmalıdır.

Önceki
Önceki Konu:
Ek Türleri
Sonraki
Sonraki Konu:
Ersoy, Mehmet Akif

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi