02/03/2013 10:00
Elif Şafak, 25 ekim 1971 senesinde Fransa'ın Strasburg şehrinde dünyaya geldi. Babası sosyal psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin, annesi diplomat Şafak Akyaman'dır. Elif Şafak, anne ve babası ayrıldıktan sonra annesi tarafından büyütüldü ve onun soyadını aldı. Ortaokulu Madrid'de, lisesi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde tamamladı. ODTÜ Uluslar Arası İlişkiler bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede yaptı. Doktorasını ise Siyaset Bilimi alanında tamamladı. Eğitiminin ardından İstanbul'a taşındı.

Elif Şafak, 1994 senesinde yüksek lisans çalışması sırasında Kem Gözlere Anadolu adlı öykü kitabını ve 1997 senesinde ilk romanı Pinhan'ı yayımladı. 2000 senesinde Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü'nü Mahrem adlı kitabı ile kazandı. Bu roman sayesinde birçok okur tarafından tanındı.

Elif Şafak, aldığı burs sayesinde yurt dışında bazı üniversitelerde eğitim verdi. 2006 senesinde Zelda adında bir kızı, 2008 senesinde Emir adında bir oğlu dünyaya geldi. Son romanı olan Aşk'ı 2009'un mart ayında yayımladı. Bu roman Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri ünvanına sahip olmuştur.

Elif Şafak'ın Aşk adlı kitabının geniş özetini bu adresten indirebilirsiniz. Ayrıca dosya içerisinde özetten hariç kitap ve karakterler hakkında bilgileri de bulabilirsiniz. Dosya şifresini almak için lütfen iletişim kurunuz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi