02/03/2013 14:00
Yunanca bir kelime olan "Nano", "Cüce" anlamına gelmektedir. Ancak 10 atomun bir araya gelmesiyle bir nano parçacığı oluşur. Bu gelişmiş teknoloji yapıları, cihazları ya da sistemleri santimetrenin milyarda biri ölçeğinde incelemeye, tasarlamaya ve üretmeye olanak sağlar. Nitekim nanoteknoloji sayesinde devasa boyutlarda olan bilgisayarlar artık elde taşınabilecek düzeye getirilmiştir.

Nanoteknolojinin en büyük özelliği, ürünlerin atom ve molekül düzeyinde incelenmesine ve değiştirilebilmesine olanak sağlamasıdır. Çünkü herhangi bir madde nano ölçeğinde iken, normal boyutlarında olduğundan çok daha farklı özellikler gösterebilir. Bu yüzden nanoteknoloji sayesinde birçok yenilikler yapılmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız elektronik, kozmetik, seramik yapılı ürünler ve daha birçok ürün nanoteknolojinin eseridir.

Bilim insanları nanoteknoloji sayesinde gelecek senelerde daha hızlı bilgisayarların üretilebileceğini düşünmektedir. Ayrıca boya sanayinde kullanılarak daha hafif boyalar yapılabileceği ve uçak gibi araçlarda kullanıldığında toplam ağırlığını düşürerek daha az yakıt tüketilmesine yol açacağı sanılmaktadır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi