08/12/2009 20:17
Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Cakarta olan ülkenin nüfusu, 224 784 210 (2000), yüz ölçümü, 1 904 570 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi rupiye, resmi dili Bahasa Endonezya dilidir. Halkın çoğunluğu Müslümandır. Asya'nın güneydoğusunda ekvator boyunca uzanan takımadalarda yer alır. Komşuları kuzeyde Malezya ve doğuda Papua Yeni Gine'dir. Kişi başına düşen ulusal geliri, 1019 $'dır. Zorunlu eğitim süresi, 6 yıl, ortalama ömür 63 yıldır.

En büyük kenti Cakarta, en yüksek noktası Puncak Jaya Dağı (5030 m), en uzun ırmağı Barito (885 km), en büyük gölü de Toba Gölü'dür (1300 km2). Endonezya 13 500 adadan oluşan bir ülkedir. Bu adaların en büyüğü Cava adasıdır. Öteki önemli adaları; Sumatra, Kalimantan, Suwalesi, Bilitan, Madura, Bali, Timor ve İrian Jaya' dır. Genellikle kıyılarda alçak düzlükler; büyük adaların iç kısımlarında dağlar bulunur. Büyük adalardaki plâtolar ve dağlar, tropikal alçak kesimlere oranla daha serindir. Başlıca dağları Bukit, Brisan, Pegunungan ve Djajavidjaja'dır. Sıcak ve nemli, yüksek bölgelerde ılıman bir tropikal iklim egemendir. Sık sık gök gürültülü sağanak yağışlar görülür. Ülkenin üçte ikisi tropik ormanlarla kaplıdır. Topraklarının %11'ini ekili alanlar, %7'sini çayır ve otlaklar oluşturur.

Ülkenin doğal kaynakları petrol, kalay, doğal gaz, nikel, kereste, boksit, bakır, verimli topraklar, kömür, altın ve gümüştür. Tarım ve hayvancılık ürünleri, pirinç, kasava, yer fıstığı, kauçuk, kakao, kahve; kümes hayvanları, sığır eti, domuz eti ve yumurtadır. Endüstri ürünleri; konserve, çimento ve tekstil ürünleridir. Başlıca kentleri, Cakarta, Surabaya, Bandung, Medan, Semerang, Palembang ve Banjarmasin'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Elazığ
Sonraki
Sonraki Konu:
Erciyes Dağı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: