08/12/2009 20:17
İç Anadolu Bölgesi'nin en yüksek dağıdır. Kayseri ilinin güneyinde yer alır. Erciyeş, Erciyas ya da Erciyaş olarak da bilinir. Yüksekliği 3917 m'dir. Erciyes Dağı, Develi-Kayseri çöküntü alanı içinde görkemli bir koni biçiminde yükselir. Dağ, volkanik etkinliği yeni bitmiş bir dağdır. Püskürttüğü lâv ve tüfler Ürgüp-Göreme yöresinde bulunan peri bacalarının oluşmasını sağlamıştır.

Dağda bulunan ormanlık alanlar tahrip edildiğinden doğal bitki örtüsü steptir. Doğal otlaklarından hayvancılıkta yararlanılır. Ayrıca çiçek balı elde etmek için arıcılık da yapılır. Erciyes Dağı'nın eteklerinde meyve bahçeleri ve sosyal tesisler vardır. Dağcılık ve kış sporları yapılan dağ, Kayserililerin sayfiye yeridir.

İlk kez 1837'de W. J. Hamilton adlı bir İngiliz tırmanmıştır. Erciyes'e 28 Ağustos 1924'te çıkan ilk Türk dağcılar, Binbaşı Hüseyin Remzi ve Yüzbaşı Cemil Cahit'in önderliğindeki 7 kişilik bir ekipti. Günümüzde Türk dağcılar ve araştırmacılar dağa tüm rotalardan tırmanmaktadır

Önceki
Önceki Konu:
Endonezya
Sonraki
Sonraki Konu:
Ergene Ovası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: