08/12/2009 20:17
İnsanlarda çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi. Ergenlik evresinde insanın ikinci hızlı büyüme evresi başlar. Ergenliğin başlangıcı kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle erkek çocuklar için ortalama 14 yaş, kız çocuklar için 12 yaş ergenlik çağının başlangıcıdır. Ergenlik çağındaki bu hızlı büyüme evresi erkek çocuklarda 18-19, kız çocuklarda 14-18 yaşlarda sona erer. Büyümenin durmasına daha çok cinsellik hormonları neden olur. Bu dönemde erkek çocukların seslerinde kalınlaşma, bedenlerinde kıllanma ve irileşme başlar. Kız çocuklarında göğüslerin gelişmesi, kalçaların yağlanması ve âdet çevrimi (âdet görme) başlar. Yüzdeki sivilceler hem kızlar hem de erkek çocuklar için sorun olur. Beden ve davranışlardaki bu hızlı değişimler bazı sıkıntılara hatta zaman zaman psikolojik sorunlara yol açabilir. Anne-babadan uzaklaşma, sinirlilik ve ağlama krizleri görülebilir. Bunlara ergenlik sorunları denir. Bazı durumlarda psikolojik tedavi gerektirebilir.

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler kadar belirgin ve kolayca gözlenebilir türden olmasa bile, düşünce, davranış ve toplumsal ilişkilerde de köklü değişiklikler yaşanır. Bu dönem birçok çocuk için kendine özgü davranış biçimleriyle çok kritik bir ruhsal gerginlik ve bunalım dönemi biçiminde geçer.

Önceki
Önceki Konu:
Çiy
Sonraki
Sonraki Konu:
Domuz Tenyası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi