08/12/2009 20:18
Adı Erje Ayden. Amerika'da şu ana kadar yazdığı çoğunluğu polisiye 11 adet romanıyla tanınıyor. 'Sadness At Leaving' (Ayrılık Acısı) adını verdiği romanı ise inanılmaz bir ilgi görmüş ve tam 1 milyon 300 bin gibi bir satış rakamına ulaşmış. Bu başarı Hollywood yapımcılarının da ilgisini çekmiş ve 'Ayrılık Acısı'nı sinemaya uyarlamaya karar vermişler. Çekim çalışmalarına yakında başlanacak olan filmde başrolü ise ünlü aktör Richard Gere oynayacak.

Erje Ayden'in hayat hikayesi en az yazdığı romanlar kadar ilginç. O bir Türk. Gerçek adı da Erje Aydıner.

SENATÖRÜN OĞLU

Erje Ayden ya da Erce Aydıner'in ilginç öyküsü 40 yıl öncesine dayanıyor. Bir ara Adalet Bakanlığı da yapan Demokrat Parti Milletvekili ve 1960 ihtilali sonrası Kontenjan Senatörü Hidayet Aydıner'in oğlu. Önce okuduğu Robert Kolej'i, 1958 yılında da Türkiye'yi terk etmiş. Bir süre Avrupa'da yaşadıktan sonra Amerika'ya gidip yerleşmiş ve 1970 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılınca ABD vatandaşı olmuş.

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra yazarlıkta karar kılan Erje Ayden polisiye romanlarıyla büyük bir okur kitlesine ulaşmış. Bugüne kadar hiç bir romanı Türkçe'ye çevrilmemiş olan Ayden'in en çok satan romanı Ayrılık Acısı şimdi Doğan Kitapçılık tarafından çevrilip yayınlandı.

Erje Ayden'in hayat hikayesini ilk kez 1970 yılında o dönemde Amerika'da yaşayan şair Talat Halman yazmış. 25 Ağustos 1970 tarihinden başlayarak 6 gün boyunca Milliyet Gazetesi'nde bir yazı dizisiyle Ayden'in hayat hikayesini yaptığı bir röportajla anlatmış. Erje Ayden ilk romanı 'The Harbor of Whales'ı (Balinalar Limanı) bastıracak yayıncı bulamayınca arkadaşlarının yardımıyla kendisi yayınlamış. Arkasından çıkardığı ikinci kitabı 'The Crazy Green of Second Avenue' (İkinci Çaddenin Çılgın Yeşili) 100 binin üzerinde bir satış elde edince adını duyurmuş. Ardından gelen iki kitabı; 'Confessions of a Nowaday Child' (Bu Çağ Çocuğunun İtirafları) ve 'From Hauptbahnhof I Took a Train' (Hauptbahnhof'tan Trene Bindim) onu kendi çapında bir efsane yapmış. Hemen ardından da zaten kendi efsanesini 'The Legend of Erje Ayden'i (Erje Ayden Efsanesi) yayınlamış.

Amerikan edebiyat çevrelerinde tanınan ve yazıları ilgiyle karşılanan Erje Ayden ile Türk okuru yaklaşık kırk yıl gecikmeli olarak tanışacak.Erje Ayden'in haberini 'Sadness At Leaving'in (Ayrılık Acısı) yazıldığı dönemlerde yapmış Talat Halman. Bir vefa borcu ya da dostluk hatırı olsa gerek, bu kitabın kahramanı Carl Halman adını taşıyor.

Hürriyet 15 Ocak 2001

Önceki
Önceki Konu:
Ökkeş Şendiller
Sonraki
Sonraki Konu:
Mehmet Emin Alpkan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi