08/12/2009 20:17
Resmi adı Ermenistan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Erivan olan ülkenin nüfusu 3 344 336 (2000), yüz ölçümü 29 800 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi dram, resmi dili Ermenicedir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır (%95). Türkiye'nin doğusunda, Kafkasya'nın güneyinde, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran arasında yer alır. Komşuları batıda Türkiye, kuzeyde Gürcistan, doğuda Azerbaycan, güneyde İran'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 354 $, insanların ortalama ömrü 73 yıldır. En büyük kenti Erivan, en yüksek dağı Aragats Dağı (4090 m), başlıca ırmakları Kura ve Aras, en büyük gölü de Sevan Gölü (1244 km2)'dür.

Ülke toprakları Küçük Kafkas dağlık alanının bir kısmını oluşturur. Dağlarla çevrili yüksek Ermeni plâtosu, küçük bir ormanlık alan ve Aras Irmağı vadisinde verimli topraklarla kaplıdır. Soğuk kışlar ve sıcak yazlarla belirlenen kara iklimi hüküm sürer. Doğal kaynakları, altın, bakır, molibden ve çinkodur. Tarım ve hayvancılık, meyve, sebze, üzüm ve çiftlik hayvanlarıdır. Endüstri dalları, makine yapımı, kimya, tekstil ve besindir. Ülkenin başlıca kentleri, Erivan, Kumayri ve Kirovokan'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Ergene Ovası
Sonraki
Sonraki Konu:
Erzincan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: