08/12/2009 20:19
Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch, 1909 yılında doğdu. Meyerovitch’in, hukuk ve felsefe eğitimi aldıktan sonra çalışmalarını edebiyat, felsefe ve tasavvuf konuları üzerinde yoğunlaştırdı. Dünyanın birçok ülkesindeki üniversitlerde dersler ve konferanslar verdi. Müslüman oldu. Müslüman olduktan sonra “Havva” adını aldı. 24 Temmuz 1999 tarihinde vefat etti. Cenazesi, vasiyeti üzerine, Konya'ya getirilerek, Üçler Mezarlığı'na defnedildi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Ölümünden 10 yıl sonra Mevlana’ya kavuştu

NTV-MSNBC

14 Aralık 2008

10 yıl önce vefat eden Fransız yazar Eva de Vitray Meyerovitch’in naaşı Mevlana’nın yakınında defnedilme vasiyeti nedeniyle Konya’ya getirildi.

KONYA - Mevlana hayranı olan ve Müslüman olduktan sonra Konya’ya gömülmek istediğini vasiyet eden Fransız profesör Eva De Vitray Meyerovitch’in cenazesi, uçakla Konya’ya getirildi. Cenazeyi havaalanında, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Öztürk ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi Başkanı Ercan Uslu ile belediye yetkilileri karşıladı.

Doç. Dr. Abdullah Öztürk, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Meyerovitch’in hayattayken 2 duası olduğunu, bu dualarının da Mesnevi’nin Fransızca’ya çevrilmesi ve Konya’da Mevlana’nın yakınlarında mütevazi bir mezara gömülmek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch’in, 26 Mayıs 1998’de Konya’da düzenlenen sempozyumda yaptığı “Mevlana ve Psikoloji” konulu konuşmasının sonunda, “Benim gibi yaşlı bünyesi, hasta kalbiyle kilometreler katetmek bile Hz. Mevlana’nın huzurunda yorgunluk değil, mutluluk verir. Onun maneviyatının gölgesinde kıyamete kadar kalabilmek için beni Konya’ya gömün” dediği öğrenildi.

Önceki
Önceki Konu:
Cennet Süzer Teker
Sonraki
Sonraki Konu:
Selim Somçağ

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: