08/12/2009 20:17
Resmi adı Filipinler Cumhuriyeti'dir. Başkenti Manila olan ülkenin nüfusu 81 159 644 kişi (2001), yüz ölçümü, 300 000 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Filipin pezosu, resmi dili Filipince ve İngilizcedir. Halkın %92'si Hristiyan, %5'i Müslüman, %3'ü de diğer dinlere mensuptur. Filipinler Güneydoğu Asya açıklarında bir yarımadadır. Komşuları, güneyde Endonezya, kuzeyde Tayvan'dır. Kişi başına düşen ulusal geliri 1093 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrü 66 yıldır.

En büyük kenti Manila, en yüksek dağı Apo Dağı (2953 m), en uzun akarsuyu Cagayan Irmağı, en büyük gölü de Bay Gölü'dür. Ülke, Büyük Okyanus'ta 7100 dolayında ada ve adacıktan oluşur. Nüfusun yüzde 95'inin toplandığı 11 büyük ada, kıyı şeritleri dışında dağlıktır. Tropikal iklim egemendir. Adaların kara alanının büyük bölümü ormanlarla kaplıdır.

Doğal kaynakları, kobalt, bakır, altın, nikel, gümüş, demir, petrol ve kerestedir. Tarım ürünleri, şeker, pirinç, mısır, Hindistan cevizi ve ananastır. Endüstri ürünleri, gıda, tekstil, dokuma, ilâç ve ağaç ürünleridir. Başlıca kentleri, Manila, Quezon, Davao ve Zamboanga'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Fas
Sonraki
Sonraki Konu:
Filistin

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: