Filistin - Bilgiler
08/12/2009 20:17
Filistin, Akdeniz'in doğu kıyısında yer alır. M.Ö. 2000'li yıllarda Arap Yarımadası'ndan Kenanlılar, Asya bozkırlarından da bazı göçebe kavimler Filistin'e göç etmişlerdir. Kuzeyden güneye 240 km, doğudan batıya 130 km boyunca uzanan Filistin, bu küçük alanda çok çeşitli bölgeleri içine alır. Batıda, kuzeyden güneye doğru Akkâ, Şaron ve Filistin Ovaları birbirini izler.

Filistin'in kuzeyinde Aşağı Litani Irmağı, güneyinde Gazze Vadisi, batısında Arabistan Çölü bulunur. Filistin toprakları tek tanrılı üç büyük din tarafından da kutsal sayılır. Kutsal yerler Kudüs bölgesinde yer alır. Celile bölgesi Hristiyanlar ve Museviler, Hebron bölgesi ise Müslümanlar için önem taşır.

Son yıllarda Filistin topraklarında, Filistinlilerle, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bu topraklara gelerek İsrail Devleti'ni kuran Yahudiler arasında anlaşmazlıklar olmuştur. Zaman zaman silâhlı çatışmalarla sonuçlanan bu anlaşmazlıkları çözmek için, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, dünyanın önde gelen ülkeleri çeşitli ara buluculuk çalışmaları yürütmektedir.

Önceki
Önceki Konu:
Filipinler
Sonraki
Sonraki Konu:
Filyos Çayı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: