08/12/2009 20:17
Resmi adı Gana Cumhuriyeti'dir. Başkenti Accra olan ülkenin nüfusu 19 533 560 (1999), yüz ölçümü 238 540 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi cedi ve resmi dili İngilizcedir. Halkın çoğunluğu geleneksel dinler (%38), Müslümanlık (%30), Hristiyanlık (%24) ve diğer dinlerdendir (%8). Sömürge yönetiminden kurtulan ilk Afrika ülkesidir.

Ülke batı Afrika'nın güney kıyılarında yer alır. Komşuları, batıda Fildişi Kıyısı, kuzeyde Burnika Faso, doğuda Togo'dur. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 397 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 56 yıldır.

En büyük kenti Accra, en büyük gölü de Volta Baraj Gölü'dür. Genellikle düzlüktür, yükseklik hiçbir yerde 900 m'yi aşmaz. En yüksek dağı Afadjoto (885 m)'dur. Ülkedeki akarsuların en önemlisi, ülkeyi baştan başa geçen Volta Irmağı'dır. Bu ırmağın havzası ülke topraklarının yarısından büyük bölümünü kaplar. Ülke verimli ovalarla kaplıdır. Bu ovalar çok sayıda ırmak ve Volta Baraj Gölü'ndeki suyla sulanır. Gana'da tropikal iklim egemendir. Güneydoğu kıyısında ılık ve kurak, güneybatıda sıcak ve nemli, kuzeyde sıcak ve kurak iklim görülür. Ülke savanlar ve tropikal ağaçlı ormanlarla kaplıdır.

Ülkenin ekonomisi büyük ölçüde tarım ve madenciliğe dayanır. Doğal kaynaklar açısından çok zengin bir ülkedir. Başlıca doğal kaynakları altın, manganez, sanayi tipi elmas, boksit, kereste ve kauçuktur. Tarım ürünleri, kakao ve kahvedir. Dış satım gelirlerinin önemli bir bölümünü kakao sağlar. Endüstri dalları, alüminyum, orman ürünleri ve hafif sanayi dallarıdır. Kıyı açıklarında ve Volta Gölü'nde yürütülen balıkçılık iç tüketimi ancak karşılar. Ülkenin başlıca kentleri, Accra, Kumasi, Tamale, Sekondi ve Takoradi'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Fransa
Sonraki
Sonraki Konu:
Gazi Antep

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: