08/12/2009 20:17
Resmi adı Fransa Cumhuriyeti'dir. Başkenti Paris olan ülkenin nüfusu 58 978 172 kişi (1999), yüz ölçümü 551 500 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi euro olan ülke, 2001 yılında üyesi olduğu Avrupa Topluluğunun ortak para birimi olan euroyu benimsemiştir. Resmi dili Fransızcadır. Halkı Hristiyandır. Fransa, Batı Avrupa'da, Atlas Okyanusu ile Akdeniz arasında yer alır. Komşuları, güneyde İspanya ve Andorra, doğuda İtalya, İsviçre, Almanya, kuzeyde Belçika, Lüksemburg ve Finlândiya, güneydeyse Monako'dur. Kişi başına düşen ulusal geliri 26 444 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 10 yıl, insanların ortalama ömrü 77 yıldır.

En büyük kenti Paris, en yüksek dağı Mont Blanc (4807 m), en uzun akarsuyu Rhone (1320) ve en büyük gölü Geneva (580 km)'dır. Kuzeyde ve batıda, ülke topraklarının yarısını oluşturan geniş düzlükler vardır. Bu düzlükleri sulayan Seine, Loire ve Garonne ırmakları batıya akar. Massif Central, ortada dağlık plâtodur. Doğuda Alp dağları, aşağı Jura yükseltileri, ormanlık Vosques bölgesi vardır. Rhone nehri, Cenevre Gölü'nden Akdeniz'e akar. Güneybatıdaki Pireneler, İspanya ile sınırı oluşturur. Genellikle kışlar serin, yazlar ılık geçer, fakat Akdeniz boyunca kışlar ılık, yazlar sıcaktır. Ülke topraklarının dörtte birinden fazlası ormanlarla kaplıdır. Üçte biri ekili ve dikili alanlarla, dörtte biri çayır ve otlaklarla kaplıdır. Doğal kaynakları, kömür, demir, boksit, balık, kereste, çinko ve potasyumdur. Tarım ve hayvancılık ürünleri, buğday, arpa, mısır, şeker pancarı, şeker, şalgam, üzüm, meyve, sebze ve çiftlik hayvanlarıdır. Ülkenin endüstriyel ürünleri, çelik, kimya, otomobil, tekstil, şarap, parfüm, uçak, gemi, elektronik araç ve gereçlerdir. Başlıca kentleri, Paris, Toulouse (Tuluz), Bordeaux (Bordo) ve Lyon (Lion)'dur.

Önceki
Önceki Konu:
Fırat Nehri
Sonraki
Sonraki Konu:
Gana

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi