08/12/2009 20:17
Çok katlı, yüksek binalara verilen ad. İlk kez ABD'de 1880'lerde kullanılan gökdelen sözcüğü, teknik gelişmelerin bir sonucunu yansıtır. Büyük sanayi ve ticaret merkezlerine dönüşen kentlerin yetersizleşen yerleşim yerleri sorununa, küçük alanlarda çok katlı yapılar inşa edilerek çözüm arandı. New York, gökdelen yapımında öncü oldu.

Bir gökdelen, toprak altındaki kazık temelden, toprağın üstündeki çelik kolon ve kirişlerden ve bunlara asılan perde duvarlardan oluşur. Üst yapının yükünü yalnızca toprağın altındaki temel kazıkları değil, bunları saran toprak ve kayalar da taşır.

1931'de New York'ta yapılan 102 katlı, 381 metre yüksekliğindeki Empire State Binası, 1954'e kadar en yüksek yapı özelliğini koruyordu. Günümüzde bu rekor Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 452 m yüksekliğindeki Petronas Kuleleri'nin elindedir.

Önceki
Önceki Konu:
Lepistes
Sonraki
Sonraki Konu:
Lesotho

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi