08/12/2009 20:17
(1927 Gdansk, Polonya - ) Alman yazarı. Küçük yaşta askere alındı. Savaşta tutsak düştü. Savaşın bitiminden sonra maden işçisi ve taşçı olarak çalıştı. 1949'da Düsseldorf Sanat Akademisinde resim ve heykel öğrenimi yaptı. Berlin'e ve Paris'e gitti. Berlin'e yerleşerek resim yaptı, şiirler ve oyunlar yazdı. Teneke Trampet adlı romanıyla bütün Almanya'da ve Almanya dışında ün yaptı.

Teneke Trampet'te olaylar 1933-1945 yılları arasında Danzig'de geçer. Romanın kahramanı Oskar Matzerath, beden gelişmesi üç yaşında durmuş olan bir cücedir. Romanda dünya, bu cücenin gördüğü biçimde sergilenir.

Kedi ve Fare, konusunu savaş yıllarından alır ve yine Danzig'de geçer. Anlatımın görünüşteki kuruluğuna karşın, Grass bu yapıtta da okuyucunun duygu düzeyine inebilmeyi başardı. Çağdaş Alman edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak romanlar, şiirler ve oyunlar da kaleme aldı. Bir ara siyasetle de ilgilenerek ırkçılık hareketlerine karşı çıktı ve sosyal demokratlarla birlikte çalıştı.

Günter Grass 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne lâyık görüldü.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Romanları; Teneke Trampet, Berbat Yıllar, Lokal Anestezi, Dil Balığı, Telate'de Toplantı, Kafadan Doğumlar, Dişi Fare; öyküleri; Kedi ve Fare; tiyatro oyunları; Buffalo'ya On Dakika Var, Yükselen Sular, Onkel, Kızgın Aşçılar, Ayak Takımının Ayaklanma Denemeleri.

Önceki
Önceki Konu:
Grimm Kardeşler
Sonraki
Sonraki Konu:
Gorki, Maksım

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: