08/12/2009 20:18
Hakan Kırımlı Balıkesir'de 30 Kasım 1958'de doğdu. İlk, orta ve lise tahsillerini Ankara Koleji'nde tamamladı. Lisans derecesini 1981'de Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü'nde, yüksek lisans derecesini de 1985'te aynı üniversitede (tarih) kazandı. Doktora çalışmalarına Batı Almanya'nın Münih şehrindeki Ukrayna Hür Üniversitesi'nde başlayan Kırımlı, daha sonra ABD'ye giderek Madison'daki Wisconsin Üniversitesi'nin Tarih Bölümü'ne girdi ve 1990'da bu üniversiteden tarih dalında doktor unvanını aldı. Kırımlı 1991'den beri Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve ağırlıklı olarak Rusya- Sovyet tarihi ve politikaları derslerini vermektedir. Doç. Dr. Kırımlı'nın araştırma alanı daha çok Rusya- Sovyet İmparatorluklarındaki Türk- Müslüman halklarının tarihi, Türk-Rus ve Türk-Ukrayna ilişkileri ve şimdiki durumu üzerine yoğunlaşmaktadır.Hakan Kırımlı, 1995 yılında Türk Tarih Kurumu asli üyeliğine seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Kırımlı, Türkçe, Kırım Tatarca, Rusça, İngilizce, Almanca, Kıpçak ve Orta Asya dilleri (Kazan Tatarca, Özbekçe, Kazakça, Kırgızca, Kumukça) ve az Ukranice bilmektedir.Cahiers du Monde Russe et Sovietique (Paris), Middle Eastern Studies (London), ve Central Asian Survey (London) gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda yayın organında makaleleri yayınlanmıştır.

ESERLERİ: National Movements and National Identity Among the crimeanTatars (1905-1916) (Leiden: E.J. Brill, 1996) ve Kırım Tatarlarında Milli Kimlik ve Milli Hareketler (1905-1906) (Ankara: TTK Yayınları, 1997),Kırım Bibliyografyası (Ankara, 1986)

Sonraki
Sonraki Konu:
Knut Hamsun

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: