08/12/2009 20:18
A.Haluk Dursun, 1957 yılında Hereke'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sonçağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde "İslam Amme Hukukunda Hükümet Anlayışı" konusunda yüksek lisans, "II. Abdülhamit Döneminde Akabe'de Osmanlı-İngiliz Rekabeti" konusunda da doktora tezi hazırladı. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'neAraştırma Görevlisi olarak girdi. Daha sonra Öğretim Görevlisi ve Yardımcı Doçent oldu. Fakültede Bizans Tarih ve Medeniyeti, Türk Kültür Tarihi, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti, Yeni ve Yakınçağ'da Avrupa Tarihi ve Türk İnkılap Tarihi dersleri verdi.

Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesinde Akademik Kurul ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Akademik çalışmaları dışında kamusal alanda da faaliyetleri olan Haluk Dursun, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdür Danışmanı olarak, Miniatürk Projesinin hazırlanmasında katkıda bulundu.

İçişleri Bakanlığınca Türkiye Turing Otomobil Kurumunun Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı ve 2005/2006 tarihlerinde Başkan Vekilliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının talebiyle Ayasofya Müzesi Başkanlığı görevini yürütmekte olan Haluk Dursun 2007 yılında kısa bir dönem İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yaptı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da Danışma Kurulu ve Yürütme Kurulu görevlerinde bulundu.

Tarih ve İslam Araştırmaları Vakfı ve Türbeler, Çeşmeler, Taşınır, Taşınmaz Kültür Varlıkları Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin Haliç Kültür Gezilerini gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının “İstanbul Kültür Sanat Rehberliği Rehberlikte Uzmanlaşma Projesi”nde “Ölüm Kültürü ve Türbeler”, “Su Kültürü ve Çeşmeler” derslerini verdi.

Eman Tur ve TURİNG Kurumu adına “Mustafa Kemal’in Rumeli’si” ve “Üç Dinin Kavşağında Kudüs” başta olmak üzere Osmanlı Coğrafyasına Kültür Gezileri düzenledi.

Değişik gazetelerde “Kültür Sanat Yazıları”, Televizyonlarda “Kültür Sanat Programları” hazırladı.

Eylül 2005 tarihinden itibaren TRT 2 de yayınlanan “Tarih Mekan” programını hazırlayıp sunuyor.

Halen Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Öğretim Üyesi kadrosunda bulunan A.Haluk Dursun Osmanlı Kurumları ve Medeniyet Tarihi Doçentidir ve aynı zamanda 2006 yılından beri Ayasofya Müze Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

BASILMIŞ KİTAPLARI:

1.Ermeni Terörünün Kaynakları

2.İstanbul’da Yaşama Sanatı, Ötüken Y

3.Nil’den Tuna’ya Osmanlı Yazıları, Ötüken Y.

4.Tuna Güzellemesi, Kubbealtı Y.

5.Osmanlı Coğrafyasına Yolculuk, Timaş Y.

Önceki
Önceki Konu:
Oral Çalışlar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: