08/12/2009 20:17
(1635 Isle of Wight, İngiltere - 1703 Londra, İngiltere) İngiltere'de doğdu. Fiziğe olan büyük ilgisinin ve yeteneğinin yanı sıra, resim ve müziğe de ilgisi vardı. Hooke hiçbir zaman bir doktora derecesi almadı, ama Oxford ona bunun çok daha fazlası verdi. 1648'de Londra'ya resim yapmak için giden Hooke, daha sonra bunun zaman kaybı olduğunu düşündü ve eğitimine devam etmeye karar verdi. Thomas Willis, Seth Ward, Robert Boyle, John Wilkins, John Wallis, Christopher Wren ve William Petty gibi ünlü bilim adamlarıyla Oxford'ta çalıştı ve 1655'te Boyle'nin asistanı oldu. İkisi beraber bir hava pompası üzerinde çalıştılar. Ancak Boyle bir kimyacı olduğu için bu projeyi Hooke'a devretti ve sonunda modern bir hava pompası yapıldı.

Hooke hiçbir zaman yalnızca tek bir konu üzerinde düşünüp çalışan bir insan olmadı. Hava pompaları üzerinde çalışırken aynı zamanda saatlerdeki salınım mekanizmasını da düşünüyordu. Ona göre saatlerde kullanılan basit sarkacın yerine yay kullanılması daha iyiydi ve 1660'ta bu alanda önemli bir aşama kaydetti. Sonunda 1678 yılında ünlü yay sabiti yasasını açıkladı.

1661'de ilk makalesini yayınladı. Bunun üzerine 1662'de deneylerini ve çalışmalarını yapması için özel bir konuma getirildi. 1663'e kadar hiçbir ödeme yapılmadan bir akademisyen olarak çalışmasına izin verildi.

1665'te Micrographia adlı ilk kitabını yayınladı. Bu kitapta kendi yaptığı mikroskobu kullandı. Ayrıca Hooke Gregoryn teleskobunu bulan kişiydi ve bu aletle astronomik gözlemler gerçekleştirdi.

Bilinen en genel bilgi olarak, Hooke 1666'da konik sarkacı geliştirdi ve yerçekiminin sarkaç kullanılarak ölçülebileceğini gösterdi.

Greshan Kolejindeki geometri profesörü kimliğinin yanı sıra Hooke iyi bir mimardı ve Wren ile birlikte Londra'yı 1666'daki büyük yangından sonra yeniden inşa etti.

Hooke yaşlandıkça daha sinirli oldu. 1672'de Newton'un ışık kuramını kendisinden çaldığını ileri sürerek onunla tartıştı. Newton'dan başka diğer bilim adamlarıyla da aynı diyaloga girdi. Son olarak Şubat 1690'da iki seminer verdi ve doğmuş olduğu İngiltere'de öldü.

Önceki
Önceki Konu:
Grev
Sonraki
Sonraki Konu:
Greyfurt

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: