24/03/2013 9:00
IBAN, türkçe açılımı "Uluslararası Banka Hesap Numarası" olan ve ilk avrupa birliği ülkelerinde ortaya çıkmış, para transferinin yanlış hesaba yapılmasını önlemek veya en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş bir hesap numarası standardıdır.

Hergün yüzbinlerce insan yurtiçi veya uluslararası para transferi yapmakta. IBAN'dan önce farklı bir banka hesabına para transferi yapmak isteyen müşteri, yanlış hesap numarası kullandığında ödemenin gideceği bankada doğru hesabın bulunmaması üzerine para göndericiye geri iade ediliyordu. Bu durum hem zaman kaybına yol açıyor, hem de ek maliyetlerin oluşmasına neden oluyordu. IBAN sistemi ile para transferindeki yanlışlıklar ve iş gücü en az seviyeye indirildi. Aynı zamanda para transferi daha hızlı bir biçimde yapılmaya başlandı.

Türkiye'de yurtdışı para transferlerinde ve yurtiçi EFT işlemlerinde IBAN kullanımı 1 ocak 2010 tarihi itibariyle zorunlu hale geldi. IBAN, avrupa birliği standartları çerçevesinde en fazla 34 haneden oluşmakta. Türkiye'de ise 26 hanedir ve sıralanışı şu şekildedir;

Ülke kodu -> Kontrol basamakları -> Banka kodu -> Rezerv Alan -> Hesap numarası

IBAN kullanan ülkeleri ve kodlarını görmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu