24/03/2013 5:00
Nasreddin Hoca, Anadolu'da yaşamış fıkralarıyla ünlü bir halk bilgesidir.Doğum yeri ve doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Kimi kaynaklarda 1208-1284 tarihleri arasında Eskişehirde, kimi kaynaklarda ise Konya'nın Akşehir ilçesinde doğduğu yer almaktadır.

Hayatının büyük bir kısmını Anadolu'da geçiren Nasrettin Hoca, Dünya'ca tanınmış bir halk filozofudur.Kesin bir bilgi olmamasına rağmen Anadolu Selçukluları zamanında yaşadığı söylenmektedir.Bu dönemde Moğol istilası yüzünden devlet güçsüzleşmiş, halk yoksullaşmış ve Anadolu en karmaşık yıllarını yaşamıştır.Zira Nasrettin Hoca'nın birçok fıkrasıda toplumdaki olumsuzlukları, aksaklıkları ve çelişkileri anlatır.

Nasreddin Hoca, insanlara doğru yolu gösteren, iyilikleri anlatan ve doğruya sevk eden bir veliydi.Bu işi yaparken de halkın anlayıp, ders alabileceği bir üslubu kullanırdı.Halkı çok iyi tanımış, herzaman toplumun dostluk, kardeşlik ve huzur içerisinde kalması için bir çok fedakarlık yapmıştır.Günümüzde bir çoğumuz Nasrettin Hoca'nın fıkrasını anlatır, eğleniriz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: