08/12/2009 20:17
Resmi adı İrlanda Cumhuriyeti'dir. Başkenti Dublin olan ülkenin nüfusu 3 797 257 kişi (2000), yüz ölçümü 70 280 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi euro, resmi dili İrlanda dili ve İngilizcedir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Atlas Okyanusu'nda, İngiltere'nin hemen batısında yer alır. Tek komşusu, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda)'tır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 17 419 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 75 yıldır.

En büyük kenti Dublin, en yüksek noktası Carrauntoohill (1041 metre), en uzun ırmağı Shannon ve büyük gölleri Shannon, Lough Corrib ve Lough Mask'tır. Ülkenin orta kesiminde, etrafı dağ ve tepelerle çevrili geniş düzlükler bulunur. Kıyılar, girintili çıkıntılıdır. Deniz etkisine açık ılıman iklim egemendir. Güneybatıdan esen rüzgârlar ve Gulf Stream akıntısı iklimi yumuşatır. Kışlar ılık, yazlar serin geçer. Ülkenin %5'i ormanlarla kaplıdır. Geri kalanı geniş çayırlıklarla kaplıdır.

Doğal kaynakları, çinko, kurşun, doğal gaz, petrol, barit, bakır, alçı taşı, kireç taşı, turba ve gümüştür. Tarım ürünleri, patates, tahıl, şeker pancarı, meyve ve sebzedir. Endüstri dalları, besin, otomobil montajı, metalürji, tekstil, kimya, hayvancılık, elektrikli aletler ve turizmdir. Ülkenin başlıca kentleri, Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Sligo'dur.

Önceki
Önceki Konu:
İran
Sonraki
Sonraki Konu:
Küre Dağları

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: