08/12/2009 20:17
Resmi adı İran İslâm Cumhuriyeti'dir. Başkenti Tahran olan ülkenin nüfusu 65 619 636 kişi (1999), yüz ölçümü 1 648 000 km2dir. Yönetim biçimi İslâm cumhuriyetidir. Ülkenin para birimi İran riyali, resmi dili Farsça'dır. Halkın büyük çoğunluğu Müslümandır. Orta Doğu ile Güney Asya arasında yer alır. Komşuları, batıda Türkiye ve Irak, kuzeyde Ermenistan, Azerbaycan ve Türkmenistan, doğuda Afganistan ve Pakistan'dır. Ülkenin güneyinde Hazar Denizi bulunmaktadır. İran'da kişi başına düşen ulusal gelir 1544 $, zorunlu eğitim süresi 5 yıl, insanların ortalama ömrü 68 yıldır.

En büyük kenti Tahran, en yüksek noktası Kollehyi Damavand (5671 metre), başlıca akarsuları Karun, Qezel, Owzan, Atrek, Cürcan ve büyük gölleriyse Orumiye gölüdür. İç kısımlardaki yüksek düzlükler dağlarla çevrilidir. Topraklarının büyük bölümü çöllerle kaplıdır. Ülkede alt tropikten kutup altına kadar değişen iklim türleri görülür. Yükseklik, deniz etkisi, mevsim rüzgârları, dağ ve çöllere yakınlık sıcaklık farklılıklarına yol açar. Ülkenin çöllerle kaplı olan topraklarında vaha ve ormanlık alanlar da vardır. Doğal kaynakları, krom, petrol, doğal gaz, bakır, demir, çelik, manganez, çinko, barit, sülfür, kömür, yakut ve türkuazdır. Tarım ürünleri, tahıl, pirinç, meyve, şeker pancarı, pamuk ve üzümdür. Endüstri dalları, çelik, petrokimya, çimento, otomobil montajı, halıcılıktır. Ülkenin başlıca kentleri, Tahran, Meşhed, İsfahan, Tebriz ve Şiraz'dır.

İLGİLİ KONULAR

Tahran

Sonraki
Sonraki Konu:
İrlanda

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: