08/12/2009 20:17
Resmi adı İsveç Krallığı'dır. Başkenti Stockholm olan ülkenin nüfusu 8 873 052 kişi (2000), yüz ölçümü 449 960 km2dir. Yönetim şekli meşruti krallıktır. Ülkenin para birimi İsveç kronu, resmi dili İsveççe'dir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır (%97). Kuzey Avrupa'da, İskandinav Yarımadası'nda yer alır. Komşuları, kuzeyde Norveç, güneyde Danimarka, doğuda Finlândiya'dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir 26 253 $, zorunlu eğitim süresi 9 yıl, insanların ortalama ömrü 78 yıldır. Ülkenin başlıca kentleri; en büyük kent olan Stockholm, Gothenburg, Malmö, Uppsala, Linköping, Örebro, Vasteras ve Norrköping'dir. En yüksek dağı Kebnekaise dağı (2117 m), en uzun ırmağı Torne (570 km) ve en büyük gölü Vanern (5584 km2) dir.

Kuzeybatıdaki dağlar, ülkenin dörtte birini kaplar. Orta ve güney kesimlerde düzlükler uzanır. Bu düzlüklerde göller vardır. Güneyde kışları soğuk ve bulutlu, yazları serin ve kısmen bulutlu, ılıman bir iklim egemendir. Ülkenin büyük bölümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Doğal kaynakları; çinko, demir, kurşun, bakır, gümüş, kereste, uranyum ve sudur. Tarım ve hayvancılık ürünleri; tahıl, şeker kamışı, patates, et ve süttür. Endüstri dalları; çelik, makine, otomobil, gemi yapımı, gemicilik ve kâğıttır.

İLGİLİ KONULAR

Stockholm

Önceki
Önceki Konu:
İstanbul
Sonraki
Sonraki Konu:
İsviçre

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: