08/12/2009 20:17
Kimyasal simgesi (I) olan ve periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alan element. Halojenler grubunun bir üyesi olan iyot, parlak, mavimtırak siyah renkli bir katıdır. Deniz yosunundan ve tuz yataklarından elde edilir. Isıtıldığında katı hâlden doğrudan gaz hâline geçer. İyot buharının yoğun bir mor rengi ve keskin bir kokusu vardır. Suda çok az çözünür olsa da, bir sodyum ya da potasyum iyodür çözeltisinde kolaylıkla çözünür. Hafif yaralanmalarda kullanılan tentürdiyot bir alkollü sodyum ya da potasyum iyodür çözeltisidir.

İyot bileşikleri organik kimya açısından önemlidir ve tıp ile fotoğrafçılıkta önemli bir kullanımı vardır. İyot eksikliği guatr hastalığına neden olur

İyot doğada serbest olarak bulunmaz ve mineralleri çok azdır. İyot insan beslenmesinde önemli bir yer tutarken element olarak (I2) toksiktir ve buharı göz ve akciğerlere zarar verir. Aşırı miktarda olduğunda, bütün iyot bileşikleri toksiktir.

Kategoriler:
Etiketler:
Önceki
Önceki Konu:
Hidra
Sonraki
Sonraki Konu:
İzci

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi