08/12/2009 20:17
Gönüllü, uluslar arası, üniformalı, çeşitli yaş gruplarındaki gençlerin zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal, duygusal ve karakter gelişimine katkıda bulunan bir gençlik etkinliği.

İzcilik, milliyet, ırk, din ve dil ayrımı olmaksızın, herkese açık, gönüllü, politik olmayan eğitimsel bir gençlik hareketidir. İzcilik, çocuk ve gençleri var olan özellikleriyle bir bütün olarak ele alan, ruh ve beden sağlıklarını geliştiren, onların boş zamanlarını bir program çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayan bir eğitim aracıdır. Bu özellikleriyle izcilik, öğretim olmaktan çok uygulamalı bilgi ve beceri kazandıran eğitim karakterinde bir etkinliktir. Bu nedenle de izcilik tüm dünyada okul dışı bir etkinlik olarak değerlendirilmiş ve okul dışı izcilik organizasyonları kurulmuştur.

İzcilik, çocuk ve gencin grup içinde ve doğanın kucağında eğitilmesiyle, karakter, beceri, sağlık, dayanıklılık, cesaret vb. konularda daha iyi ve daha çabuk eğitilebilecekleri fikrinden doğmuştur.

Kişinin eğitimi, bedensel ve zihinsel olduğu kadar, ahlâkı de büyük önem taşır. Bu nedenle de izcilik ahlâk eğitiminde etkin bir yöntem olarak kabul edilir. İzcilik, iyi yurttaş yetiştirmeyi amaçlamasıyla ulusal, iyi insan yetiştirmeyi amaçlamasıyla da evrensel bir etkinliktir.

Önceki
Önceki Konu:
İzci
Sonraki
Sonraki Konu:
Locke, John

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: