08/12/2009 20:17
(1632 Somerset, İngiltere - 1704 Essex, İngiltere) İngiliz düşünür. Locke özellikle bilgi kuramı ve siyaset felsefesiyle ilgilendi. Locke, İngiltere ve Fransa'da yaşanan Aydınlanma Döneminin öncülerinden biridir. Düşünceleri birçok insana yol göstermiş ve Amerikan Anayasası'nın esin kaynağı olmuştur.

Locke, bilgi kuramı üzerine yaptığı çalışmalarla, Fransız filozof Rene Descartes ile birlikte Yeni Çağ felsefesinin öncüleri arasındadır. Bilgi kuramı üzerine en ünlü yapıtı "İnsan Aklı Üzerine Bir Deneme"dir. Bu yapıtında Locke, insan bilgisinin ulaşabileceği yerleri ve dolayısıyla da bilinemeyecek konuları incelemiştir. İncelemesinde insan bilgisinin hangi kaynaklara dayandığını, hangi kesinlik temelleri üzerinde yükseldiğini ve nasıl yayıldığını ortaya koymaya çalışmıştır. Bunun yanında insanların bir bilgiyi doğru olarak kabul etmeleri ve ona inanmaları için hangi ölçütlerin bulunduğunu, yanlış bilgi ve yanılgılarda inanç ve kanıların oynadığı rolü belirlemeyi de amaçlamıştır. Ona göre, bu yolla insanlar kendi sınırlarını aşan konulardaki cahilliklerini içtenlikle kabullenebileceklerdir.

Önceki
Önceki Konu:
İzcilik
Sonraki
Sonraki Konu:
Lodos

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: