08/12/2009 20:17
Kan ve kemik iliği dokusunda bulunan kan yapımından sorumlu hücrelerin kanserleşmeleri sonucunda ortaya çıkan bir tür kan hastalığı, lösemi. Kanserleşen ilik hücreleri sağlıklı kan üretmedikleri gibi, iliği istilâ ederek, sağlıklı kan üretebilecek hücrelere de yer bırakmazlar.

Lösemiler en kaba şekilde akut ve kronik olmak üzere 2 guruba ayrılabilirler. Akut lösemiler, tedavi edilmedikleri zaman, sıklıkla haftalar-aylar içinde ölümle sonuçlanırlar. Bu hastaların önemli bir bölümü kemoterapi adı verilen ilâç tedavileriyle ya da ilik nakli (kök hücre nakli) ile iyileştirilebilirler. Kronik lösemili hastalarsa kendi seyirlerine bırakılmaları hâlinde sıklıkla yıllarca (hatta bazen on yıllarca) yaşayabilirler. Kronik lösemili hastaların ilâç tedavileriyle iyileştirilmeleri daha zordur. Bu hastalarda ilâç ve destek tedavileri genellikle tam iyileşme değil, yalnızca yaşam kalitesinin düzelmesi ve yaşam süresinin uzamasına olanak sağlayabilirler. Bazı tip kronik lösemiler kök hücre nakliyle iyileşebilirler.

Önceki
Önceki Konu:
Kan Bankası
Sonraki
Sonraki Konu:
Kan Uyuşmazlığı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: