08/12/2009 20:17
Resmi adı Kanada'dır. Başkenti Ottowa olan ülkenin nüfusu 29 463 000 kişi (1995), yüz ölçümü 9 976 140 km2dir. Yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Kanada doları, resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Ülkede halkın çoğunluğu Hristiyan (%72), geri kalanı diğer dinlere mensuptur. Kuzey Amerika kıt'asında, ABD'nin kuzeyinde yer alır. Komşuları, güneyde ve kuzeydoğuda ABD'dir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 18 943 $ (dolar), zorunlu eğitim süresi 10 yıl, insanların ortalama ömrü 77 yıldır.

En büyük kenti Toronto, en yüksek dağı Logan Dağı (5951 metre), başlıca akarsuları Mackenzie, St. Lawrence, Nelson, Saskatchewan, Peace, büyük gölleri Büyük Ayı, Wollaston, Cree, Nipigon, Michikandu'dur. Ülke topraklarının yarısını kaplayan Kanada kalkanının güneyiyle kayalık dağlar arasında düz ovalar bulunur. Ülkenin batısı, kıyı dağlarıyla çevrelenen orta plâtodan oluşur. Çoğunlukla uzun ve soğuk kışlar ve yetersiz yağışla belirlenen kara iklimi egemendir. Güneyde ılıman iklimden, kuzeyde kutup ikliminden kutupaltı iklimine değişiklik gösterir. Toprakların üçte birinden fazlası ormanlarla kaplıdır. Kanada ormanları, genellikle iğne yapraklı ağaçlardan oluşur.

Doğal kaynakları; nikel, çinko, bakır, altın, kurşun ve gümüştür. Tarım ürünleri, buğday, yulaf, ayçiçeği, mısır, tütün ve meyvedir. Endüstri dalları, gıda ve tekstildir. Ülkenin başlıca şehirleri Ottowa, Toronto, Montreal, Quebec ve Vancouver'dır.

İLGİLİ KONULAR

Ottawa

Önceki
Önceki Konu:
Kahraman Maraş
Sonraki
Sonraki Konu:
Karabük

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu