07/03/2013 18:00
Kansızlık, çocuklarda ve yetişkinlerde çok ciddi problemlere yol açabilmektedir. En çok bilinen belirtileri halsizlik, yorgunluk ve üşümedir. Bunların yanı sıra ağır efor sonucu nefes darlığı, çocuklarda anlama bozukluğu gibi problemlere de neden olabilmektedir. Peki kansızlığa ne iyi gelir, buna karşı neler yapabiliriz?

Kansızlığın en önemli nedenleri demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğidir. Kansızlık sıkıntısı çeken kimse tıbbi tedaviye başvurmadan önce, doğal yiyeceklerle bu eksiklikleri gidermeye çalışmalıdır. Kırmızı et demir bakımından oldukça zengin bir besindir. Düzenli ve yeteri kadar tüketilmelidir. Aynı şekilde ıspanağın içeriğindeki demir değeri de oldukça fazladır. Fakat pişirildiğinde veya haşlandığında demir değerini fazlasıyla kaybeder. Dolayısıyla çiğ tüketilmeye çalışılmalıdır. Pekmez de iyi bir demir kaynağıdır fakat et ve ıspanak kadar demir değeri yüksek olan bir besin değildir. Süt, yumurta ve balık birer B12 vitamini kaynağıdır. Koyu yapraklı yeşillikler ve kuru baklagiller ise folik asit bulundurması yönüyle eşsiz besinlerdir.

Düzenli ve yeteri kadar beslenen kimse buna rağmen kansızlık sıkıntısı çekiyorsa tıbbi tedaviye başvurmalıdır. Bu durumda ekstra vitaminlerin alınması kansızlığa çözüm getirmeyebilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu