Kedilere "gecelerin kralı" denmesinin sebebi, görme yeteneklerinin geceleri kuvvetli olmasıdır heralde. Gündüzleri sadece yeşil ve mavi renkleri seçebilen kediler, geceleri renk seçimine ihtiyaç olmadığından büyük avantaj sahibidirler.

Kedilerin ve birçok memeli hayvanın gözünde Tapetum Lucidum adında bir tabaka bulunur. Bu tabaka, gözün arkasına düşen ışığı tekrar retinaya yansıtır. Böylece var olan ışık miktarını iki katına çıkarak geceleri çok rahat görmelerini sağlar. Kedilerin gözlerinin geceleri ışıklı levha gibi parlamasının nedeni de budur.

Kedilerin gözlerinin içine dikkatlice bakarak ne durumda olduklarını kestirebiliriz. Örneğin; mercekleri küçük ise kedi mutlu, mercekleri büyük ise savunma pozisyonuna geçmiş demektir.

Kedilerin gözleri insanlara nazaran üç kat daha kuvvetli ve nettir. Kediler zifiri karanlıkta bile 20 metre ötedeki bir cismi rahatlıkla seçebilirler. Bisiklet süslerine "kedi gözü" denmesinin sebebi belkide keskin göze sahip olmalarıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu