08/12/2009 20:17
Resmi adı Kırgızistan Cumhuriyeti'dir. Başkenti Bişkek olan ülkenin nüfusu 4 685 230 kişi (2000) yüz ölçümü 198 500 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi som, resmi dili Kırgızcadır. Halkın %70'i Müslüman, %30'u da öteki dinlerdendir. Kırgızistan, Orta Asya'da yer alır. Komşuları, kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneyde Tacikistan, doğuda da Çin'dir. Kişi başına düşen milli geliri 331$'dır. İnsanların ortalama ömrü, 69 yıldır.

En büyük kenti Bişkek, en yüksek dağı Zafer (7439m)'dir. Başlıca ırmakları, Naryn ve Chatkal, büyük gölleri de Isık-Kul Gölü'dür. Ülke toprakları bütünüyle dağlıktır. Güneyde Altay sıradağları, bu dağların arasında yüksekliği 7000 metreyi bulan Tien Şan kütlesi bulunur. Yüksek Tien Şan bölgesinde kurak kara iklimi, güneybatıda astropikal, kuzeyde ılıman bir iklim egemendir. Doğal kaynakları, hidroelektrik potansiyeli, altın, kömür, doğal gaz, cıva, kurşun ve çinkodur. Tarım ve hayvancılık ürünleri, tütün, pamuk, sebze, meyve, üzüm, patates; çiftlik hayvanları, süt ve yumurtadır. Endüstri kolları, tarıma dayalı besin sanayi, tarım makineleri, tekstil ve elektrik motordur. Endüstri ürünleri de, çimento, ayakkabı, buzdolabı, mobilya ve altındır. Başlıca kentleri, Bişkek, Talas, Osh ve Naryn'dir.

Önceki
Önceki Konu:
Kilis
Sonraki
Sonraki Konu:
Başbakan

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: