08/12/2009 20:17
Savaş ve doğal afet mağdurlarına yardım etmek için kurulan, insani amaçlı uluslar arası örgüt. Cenevreli Henri Dunant, 1839 yılındaki Solferino Savaşı sırasında insanların yaşadıklarına tanık olmuştu. Dunant ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar sonucunda, 1863 yılında Kızılhaç'ın örgütlenmesine yönelik ilk çalışmalar gerçekleştirildi. 1864 yılında Beşler Komitesi olarak bilinen Dunant ve arkadaşları (Moynier, Appia, Maunior ve Dufour) Cenevre Sözleşmesi'ni hazırlayarak öteki ülkelerin kabul etmesini sağladılar. Bu sözleşmeyle Avrupa ülkeleri tarafından, Kızılhaç'ın savaşlardaki yardım göreviyle savaş sırasında yaralıları koruma ve bunlara gerekli tıbbi bakımı yapma yükümlülükleri kabul edildi. Daha sonra, bu sözleşme üzerinde yapılan çalışmalarla, deniz savaşı yaralıları, savaş esirleri ve sivil halkın haklarının korunması şartları da sözleşmeye dâhil edildi.

Kızılhaç, başlangıçta yalnızca savaş kurbanlarına yardım etmek amacıyla kurulan bir örgüttü; ancak daha sonra savaş dışında yardım etkinlikleri de yürütmeye başladı. Bugün Kızılhaç insancıl eyleme, yardımlaşmaya, felâket ya da kaza durumunda yardıma ve tıbbi müdahalelere etkin olarak katılan gönüllü bir kurumdur. Örgüt, beyaz zemin üzerine kızıl bir haç ile simgelenir. Örgütün adı ve simgesi, İslâm ülkelerinde değişiklik gösterir. İslâm ülkelerinde Kızılhaç'ın adı Kızılay, simgesi de beyaz zemin üzerine kızıl hilâl şeklindeki Ay'dır.

İLGİLİ KONULAR

Kızılay

Önceki
Önceki Konu:
Kızılderili
Sonraki
Sonraki Konu:
Kızkulesi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: