08/12/2009 20:17
Freon gazlarına ait, klor, florür, karbon ve hidrojen elementlerinin belli oranlarda bir araya gelerek oluşturdukları bir gaz. Kısaca KFK olarak adlandırılır. Gaz, ilk olarak 1930'lu yıllarda üretilmiş ancak II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaygın olarak kullanılmıştır. Gaz, buzdolaplarında, spreylerde ve çözücülerde kullanılmıştır.

Kullanıldığı ilk yıllarda dünyaya verdiği zarar bilinmiyordu. Daha sonraları 1970'li yıllarda ozon tabakasında bir deliğin oluşmaya başladığı anlaşıldı. Gerçekte "delik" denmesine karşın ozon tabakası tam anlamıyla delinmemişti. Ancak Antarktika üzerindeki bölge, normalden daha ince bir hâle gelmişti. Ozon tabakasındaki bu bölgesel incelmenin KFK'ler yüzünden olduğu anlaşıldı. Stratosferdeki ozon tabakası, yeryüzünde yaşayan canlıları Güneş'ten gelen zararlı mor ötesi ışınlardan koruyan bir çeşit filtredir. Ozon tabakasında meydana gelen bu incelme, canlılara zarar vereceğinden, KFK'lerin kullanımına sınırlamalar getirmek amacıyla birçok devlet, sivil toplum örgütlerinin de baskısıyla çeşitli yasalar çıkarmıştır. Alınan ciddi önlemler sayesinde KFK'lerin dünyadaki kullanımı iyice sınırlandırılmış ve bu sayede ozon tabakasındaki incelen bölgenin büyümesi durmuştur.

İLGİLİ KONULAR

Ozon Tabakası

Önceki
Önceki Konu:
Klor
Sonraki
Sonraki Konu:
Klostrofobi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: