08/12/2009 20:17
Atom numarası 17 olan element. Simgesi Cl'dir. Periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alır. Normal koşullar altında gaz durumunda bulunur. Yeşilimsi sarı renkli bir element olan klor, halojenler grubunda yer alır. Doğada serbest hâlde bulunmaz; yaygın olarak deniz suyunda vardır.

Klor, solunum yollarına zarar verir. Klor gazı burun mukozasına zarar verirken, sıvı klor deriyi yakar. Kokusundan ayırt edilebilir ve birkaç derin koklama sonrası öldürücüdür. 1915'te 1. Dünya Savaşı'nda kimyasal silâh olarak kullanılmıştır.

Klor, klorür (Cl-) iyonu olarak memeliler ve bitkiler için gereklidir. Sindirimi sağlayan mide salgıları arasında hidroklorik asit de vardır. Klor, bir dezenfektan ve antiseptik olarak suyun temizlenmesinde, tıpta, boyalarda, böcek ilâçlarında ve patlayıcılarda kullanılır.

Kloroform tıpta kullanılan klor bileşiklerinden biridir. Klor gazı güçlü yükseltgen doğası nedeniyle oldukça toksiktir. Çok düşük klor gazı derişimleri bile, gözlere, boğaz ve akciğerlere ciddi zarar verir.

İLGİLİ KONULAR

Periyodik Cetvel

Önceki
Önceki Konu:
Kızılgerdan
Sonraki
Sonraki Konu:
Kloroflorokarbonlar

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: