08/12/2009 20:17
Yeryüzündeki bir noktanın, enlem ve boylamlar yardımıyla gösterilen yeridir. Konum, matematiksel konum ve özel konum olarak iki biçimde ifade edilir. Matematiksel konum, herhangi bir noktanın, paraleller ve meridyenler yardımıyla enlem ve boylamlarının belirtilmesidir. Örneğin, Türkiye'nin matematiksel konumu, 36°, 42° kuzey enlemleriyle 26°, 45° doğu boylamları arasında yer alır.

Bir noktanın konumunun belirlenmesinde matematiksel konum tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında özel konumunun da belirlenmesi gerekir. Özel konum, bir noktanın dünyada hangi ana kara üzerinde bulunduğunu, çevresindeki denizleri ve komşu ülkelerini belirleyen konumudur. Örneğin, Türkiye'nin özel konumu belirtilirken üç tarafının denizlerle çevrili olduğu gösterilmelidir. Bunlar; kuzeyde Karadeniz, güneyde Akdeniz ve batıda Ege Denizi'dir. Ayrıca, Türkiye Akdeniz, Orta Doğu ve Avrupa uygarlıklarının kesiştiği yerde bulunur.

Önceki
Önceki Konu:
Kongo
Sonraki
Sonraki Konu:
Konya Ovası

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: