08/12/2009 20:17
(1906 İstanbul - 1943 Adapazarı) Türk öykü yazarı. İstanbul Erkek Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden ayrıldı. Vakit gazetesinde yazı işleri müdürü oldu. Yedigün, Yeni Mecmua ve Yıldız gibi magazin dergilerinde öyküleri yayımlandı. Adapazarı'nda tifüs salgını sırasında öldü. İlk öyküleri Servet-i Fünun-Uyanış dergisinde yayımlandı. Meş'ale dergisinden altı şairin oluşturduğu topluluğa katıldı. "Yedi Meş'aleciler"in tek nesir yazarı olarak tanındı. Meş'ale dergisi kapanınca Muhit ve Mektep dergilerinde yazdı. Seçme sözcüklere, süslü betimlemelere, hayale, renge ve uyuma önem veren bir "üslüpçu" oldu. İçeriğe ve yalın anlatıma yöneldi.

Başlıca yapıtları şunlardır:

Öykü kitapları; Bir Yudum Su (1929), Bahar Hikâyeleri (1939), Son Öpüş (uzun öykü, 1939), Bir Otelde Yedi Kişi (1940); romanı; Osmanoflar (1938).

Önceki
Önceki Konu:
Konuşma
Sonraki
Sonraki Konu:
Koray, Yaman

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi