08/12/2009 20:20
1925 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İnebolu, Sinop ve Samsun’da tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun oldu. 1945 yılında Harb Okulu’ndan, 1947 yılında Hava Kuvvetleri Uçuş Okulu’ndan, 1959 yılında Hava Harb Akademisi’nden mezun oldu. Değişik Hava Birlikleri ve Almanya’da NATO (Kuzey Atlantik Paktı) Uçuş Okulu’nda uçuş öğretmenliği yaptı.

1988 yılında Generalliğe terfi etti. Amasya’nın ilçesi Merzifon’da Hava Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Karargahında Hava Savunma ve Harekat Daireleri Başkanlıklarında bulundu. İtalya’nın Napoli kentinde NATO AİRSOUTH Karargahında iki yıl süre ile Hava Savunma Dairesi Başkanlığı, iki yıl süreyle Hareket Başkanlığı görevlerini yürüttü. İzmir’de NATO 6.Müttefik Taktik Hava Kuvvetleri’nde (ATAF) iki yıl süreyle Kurmay Başkanı olarak görev yaptı. 1976 yılında Korgeneralliğe terfi etti ve Diyarbakır’da 2. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı’na atandı. 1978 yılında tekrar İzmir’deki 6.ATAF’a ilk Türk Komutan olarak atanarak, görevi Amerikalı Korgeneralden devraldı.

Bu görevdeyken 1980 yılında Korgeneral rütbesinde emekli oldu. 12.09.1980 - 12.12.1983 yılları arasında Bülent Ulusu’nun başbakanlığındaki hükümette, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı.

Önceki
Önceki Konu:
Talat Asal
Sonraki
Sonraki Konu:
M. Vehbi Dinçerler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi