08/12/2009 20:17
Resmi adı Liechtenstein Prensliği'dir. Başkenti Vaduz, nüfusu 32 410 (2000) kişidir. Yüz ölçümü 160 km2 olan Liechtenstein'ın yönetim biçimi prensliktir. Para birimi İsviçre frangı ve resmi dili Almancadır.

Dini Hristiyanlık olan Liechtenstein bir Avrupa ülkesidir. Komşuları batıda İsviçre ve doğuda Avusturya'dır. Kişi başına düşen milli gelir 1999 yılı verilerine göre 23 000 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl olan Liechtenstein'da ortalama ömür 78 yıldır. Başlıca kentleri; Vaduz, Esehen ve Schaan'dır.

Üçte birini Hine vadisi, geri kalanını da Alp Dağları'nın kapladığı ülkenin en yüksek dağı 2599 m yükseklikteki Vorder Grauspitz Dağı'dır. En uzun ırmağı Samina'dır. Fön rüzgârlarının etkisi altında olan ülkede ılıman bir iklim hüküm sürer. Kışlar sık yağan yağmur ve karlarla soğuk ve bulutlu, yazlar da serin, ılık, bulutlu ve nemli geçer. Bitki örtüsü sazlıklardan, otsu bitki ve ağaç topluluklarına kadar çeşitlilik gösterir.

Ülkede yetişen tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, patatestir. Hayvancılıkla da uğraşan halk çiftlik hayvanları yetiştirmekte ve süt ürünleri üretmektedir. Ülke endüstrisi; makine, araç-gereç, kimya, mobilya ve seramik alanlarında gelişmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Leylak
Sonraki
Sonraki Konu:
Lincoln, Abraham

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: