08/12/2009 20:17
Atom numarası 12 olan element. Simgesi Mg'dir. Magnezyum grimsi beyaz renkli, oldukça dayanıklı bir metaldir. Yer kabuğunda en bol bulunan sekizinci elementtir. Magnezyum en çok manyezit ve dolomit hâlinde bulunmakla birlikte, Eskişehir taşı (lüle taşı) ve asbest biçimleri de oldukça yaygındır. Deniz suyunda da bir miktar vardır.

Magnezyum, bitki ve hayvanlar için önemli ve gerekli elementlerden biridir. Bitkilere yeşil renk veren klorofilin bir bileşenidir. Hayvanlardaki bazı enzimlerin doğru çalışması için magnezyum gerekir. Yetişkinlerin günde yaklaşık 0,3 g magnezyuma gereksinimi vardır. Sodaya acı tadı veren, içindeki magnezyum tuzlarıdır. Toz hâlindeki magnezyum şiddetle yanarak yüksek enerjili parlak ışınlar verir; bu nedenle magnezyum fotoğrafçılıkta kullanılır. Uçak endüstrisindeki alüminyum alaşımların yapısına katılır. Aşınmaya karşı dayanıklı olduğundan, demir ve çelik için, örneğin gemiler ve boru hatlarında, koruyucu olarak kullanılır.

Önceki
Önceki Konu:
Madımak
Sonraki
Sonraki Konu:
Maki

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: