08/12/2009 20:17
(1860 Bohemya, Avusturaya İmparatorluğu - 1911 Viyana, Avusturya) Yahudi asıllı Avusturyalı besteci ve orkestra şefi. Müzik yeteneği çok küçükken dikkati çekti. On yaşında piyanist olarak dinleyici karşısına çıktı. On beş yaşında Viyana Konservatuvarı'na kabul edildi. Konservatuvarın koyduğu Beethoven Ödülü'nü kazanamayınca orkestra şefliğine yöneldi ve bu görevini on yedi yıl boyunca sürdürdü.

1888'de Budapeşte Operasında yönetmenliğe başladı. Otuz yedi yaşında Viyana Hopofer Operasının sanat yönetmenliğini üstlendi. 1908'de Metropolitan Operası'nın yöneticiliğine getirildi. On senfoni ve romantizmin farklı birçok türünü bir araya getiren çok sayıda orkestra eşlikli şarkı besteledi.

Ölümünden sonra müziği elli yıl görmezlikten gelindi, daha sonra da 20. yüzyılda bestecilik tekniklerinin bir öncüsü olduğu kabul edildi. Amacı, müzikle kendi yaşam öyküsünü yazmaktı.

Önceki
Önceki Konu:
Mahkeme
Sonraki
Sonraki Konu:
Mahmut I

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi