08/12/2009 20:17
Resmi adı Makedonya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Üsküp olan ülkenin nüfusu 2 163 000 kişi (1999), yüz ölçümü 25 710 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi dinar, resmi dili Makedonca olan ülkenin çoğunluğu Hristiyan (%86) ve Müslümandır (%14). Doğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası'nda yer alır. Komşuları kuzeyde Yugoslavya Federe Cumhuriyeti, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan, batıda Arnavutluk'tur. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 1660 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü 72 yıldır.

En büyük kenti Üsküp, en yüksek noktası Titov Vrh (2747 m), büyük gölleriyse Maurousko Ezero, Ohrid, Prespa ve Doyran'dır. Makedonya, 2000 metreyi aşan dağları ve çökmüş havzaları kapsar. Yazları ılık ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Ülkenin doğal kaynakları krom, kurşun, çinko, manganez, tungsten, nikel, demir cevheri, asbest, sülfür ve kerestedir. Tarım ve hayvancılık ürünleri; pirinç, tütün, buğday, mısır, pamuk, haşhaş, susam, turunçgiller, sebze; sığır eti, domuz eti ve kümes hayvanlarıdır. Endüstrisi demirçelik, tekstil, tütün ve ağaç ürünlerine dayanır. Başlıca kentleri Üsküp ve Tetovo'dır.

Önceki
Önceki Konu:
Madrid

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi